Konečně je to tu. Po téměř roce, kdy jsme si úspěšně „vyklikali“ roční pracovní víza (WHS) na Nový Zéland, jsme přistáli do největšího města v zemi, Aucklandu.

Odjezd jsme neodkládali účelně, popravdě jsem se těšila na Zéland stejně jako malá holka na Vánoce, ale po pracovní sezóně na řeckém ostrově Rhodos jsme chtěli ještě trochu cestovat než se na chvíli „usadíme“ u protinožců. Což se nám vcelku povedlo. Navštívili jsme Polsko, Ukrajinu, Kubu, Řím a Francouzské Alpy. V podstatě jsem balila den před odjezdem do Prahy, odkud jsme letěli nejprve do Šanghaje, kde jsme strávili úžasných 5 nocí, a poté přímým letem na Nový Zéland.

Těžko říct, kdybychom před odjezdem tolik necestovali, jestli bych se připravila zodpovědněji. Ale asi ne. Stejně nejraději nasávám informace přímo až na místě a jdu s proudem místních, který mě vždy odnese tím správným směrem.

V letadle jsem si přečetla pár stránek z průvodce, několik článků z webové stránky CZECHKiwis.cz, která se ukázala být velmi užitečná, a s pocitem, že vlastně nic nevím jsem se s krosnou na zádech a s mojí spřízněnou duší vedle sebe vydala na doslova druhý konec světa.

Všichni kamarádi se nás před odjezdem vyptávali zda-li máme zajištěné bydlení, auto, práci a podobně. Popravdě, ubytování na Zélandu jsme si zarezervovali v Číně a jinak jsme neměli vůbec nic. A byli jsme víc než v pohodě. Takže se zbytečně nestresujte, je to v podstatě jednoduché a místní byrokracie funguje daleko lépe, nežli ta naše.

Před cestou

V podstatě mám pro vás pouze dvě rady – řádně si zabalit dle vlastního uvážení bez přebytečných krámů a připojit se do FB skupin. Užitečná je například i skupina pro Čechy a Slováky, Nový Zéland Working Holiday.

1. krok – zajistit si ubytování

Je jedno kam na Zéland přiletíte. Rozhodně budete potřebovat minimálně na prvních pár dní ubytování, abyste si mohli zařídit potřebné formality a dospali pásmovou nemoc tzv. jet lag. Naivně jsem si myslela, že se mě nebude tento problém týkat, ale cesta dlouhá téměř 30 hodin se podepíše pravděpodobně na každém. Zejména když letíte po čase (směrem na západ je to proti času). A to jsme si cestu rozdělili na půl!

Tipy, jak se vyhnout pásmové nemoci
  1. Zkuste se aklimatizovat již před cestou. Není na tom nic náročného, stačí den před odletem jít spát o hodinu či dvě dříve.
  2. Během cesty jezte jen lehce a pijte hodně tekutin (alkohol a káva se bohužel nepočítá).
  3. Pokuste se spát v letadle. Osobně mi pomáhá poslouchat pohodovou hudbu, přečíst si pár stránek z knížky a dát si drink nebo raději dva.
  4. Posledním, nejdůležitějším bodem je přenastavení na místní čas! Nemám na mysli vaše hodinky, ale váš biorytmus. Nejhorší, co můžete udělat je jít spát. Jakmile dosáhnete cíle, snažte se udržet vzhůru až do večera, bez ohledu na to, jak moc jste unaveni. Běžte se projít do města, dejte si něco dobrého, navštivte místní památky. Cokoliv, co vás udrží vzhůru.

Nejlevnější ubytování, pokud jste v páru, vychází přes Airbnb. Jestliže cestujete sami tak v hostelu. Ubytování se budu více věnovat v článku Auckland, top místa, která si nesmíte nechat ujít.

Další alternativou je práce za ubytování a stravu pomocí programů WWOOF nebo HelpX. Nejenom že vaše první náklady klesnou na minimum, ale budete mít možnost poznat vřelé místní obyvatele, kteří vám navíc rádi se vším pomůžou. A to i klidně s přestavbou dodávky a zařízením všemožných formalit.

2. krok – koupit si SIM kartu

Pokud nechcete platit majlant za volání, psaní zpráv a využívání datového balíčku, neobejdete se bez místní SIM karty. Na výběr máte hned z několika operátů, mezi které patří Skinny, Spark, Vodafone a 2degrees. Každý z nich nabízí různé balíčky, aniž byste se museli upsat časově vázanou smlouvou. Pokud tedy uvidíte výhodnější nabídku u jiného operátora, stačí si zakoupit novou SIM kartu.

My jsme si zakoupili SIM kartu již na letišti a to od společnosti Spark za 59 NZD s balíčkem, který obsahoval 12 GB dat a neomezené volání a SMS. Po vyčerpání dat jsme si pořídili Skinny SIM a dostali 5 GB bonus za převod telefonního čísla od společnosti Spark (stáhněte si Skinny aplikaci, vložte kód H62CFTX a dostanete další 4 GB bonus).

Přežít se dá i na veřejných WiFi. Pokud budete vlastnit Spark SIM kartu, můžete se připojit na veřejných hotspotech, které se nachází po celé zemi. Nebo jednoduše zajděte do knihovny či nákupního centra, která taktéž nabízejí nezaheslovanou, veřejnou WiFi zdarma.

3. krok – koupit si dopravní prostředek

Sehnat si dopravní prostředek je velmi důležitý krok, který byste určitě neměli podcenit. Doprava na Zélandu je drahá s velmi řídkým pokrytím, ubytování v hostelech jakbysmet, takže bez auta nebo dodávky se prostě neobejdete.

Výběr je obrovský od pojízdných vraků po luxusní „garsonky“ na kolech. Na čem hlavně záleží je období, kdy dorazíte, místo, kde budete dopravní prostředek hledat a váš rozpočet.

Největší výběr bývá během hlavní sezóny v období léta (prosinec, leden, únor), zároveň jsou však veškeré služby a ceny aut našponované na maximum. Příjezd na konci léta se nám ukázal jako nejideálnější – turistů ubývá, sluníčka je stále dostatek a ceny služeb včetně aut klesají dolů. Jediným mínusem je omezenější výběr.

Pokud si stejně jako my netroufáte dodávku sami předělat na campervan, nezbude vám nic jiného než si ten svůj vysněný najít. Sepište si všechny vaše požadavky a nejlépe ještě před cestou se přihlaste do Facebookových skupin, kde se prodávají dodávky a auta. Alespoň si uděláte představu jaké jsou možnosti a cenové relace.

Jakmile dorazíte na Zéland, napište do této skupiny inzerát a vyčkejte. Dříve nebo později se vám nabídky začnou kupit. Na Zélandu jsou časté i tzv. car fairs (trhy s auty), kde se prodávají auta jak od místních, tak i od cestovatelů z celého světa, kteří většinou co nevidět odlétají a snaží se zakoupený vůz prodat. Při koupi auta se určitě nebojte smlouvat. Každý chce dodávku prodat s co nejmenší ztrátou, takže ceny jsou mnohdy zbytečně přestřelené.

Náš check list

Nám zabralo cca týden vybrat si naší Vanilku, ve které se cítíme skvěle a podrží nás (doufejme) na nevyzpytatelných cestách Novým Zélandem. Naše priority jsme během hledání měnili a různě upravovali, než jsme došli k těm finálním. A právě kvůli níže zmíněným bodům jsme si naši dodávku zamilovali. S najetými kilometry se náš seznam bude určitě rozšiřovat, ale nyní jsme maximálně spokojeni.

  • Musí to být dodávka! Představa, že spím rok v kombíku mě děsí ještě teď.
  • Měla by být alespoň o pár let mladší, něž já.
  • Více, jak 250 000 km v kolech je prostě moc.
  • Musí být „soběstačná“ (self contained) – tzn. mít kanystry na čistou a špinavou vodu, umyvadlo a hajzlík. Díky tomu můžeme přespávat na stovkách míst po celé zemi legálně a zdarma.
  • Dvě baterie jsou lepší než jedna. Díky inverteru na 220 V si můžeme nabíjet elektroniku, jak se nám zlíbí, v lednici si chladit pivka a tyčovým mixérem připravit supernabité smoothies či lahodné polévky.
  • Musím mít možnost vařit jak uvnitř, tak i zvenku a mít suroviny vždy po ruce. Kuchyňka by nebyla kuchyňkou bez pracovní plochy s tekoucí vodou.
  • Postel se dá složit, čímž vznikne místo k sezení u stolku.
  • Spousta úložného prostoru s co nejjednodušším přístupem k veškerému vybavení a zavazadlům.
  • Nejlépe dřevěný interiér, který prostor zútulní a alespoň pocitově zateplí.
  • A nejdůležitější bod ze všech – musím se v našem novém příbytku cítit příjemně a mít prostor pro vlastní kreativitu.

Dále na seznamu byl vyšší strop a delší konstrukce. Od tohoto bodu jsme ale museli odstoupit na úkor ostatních kvalit.

Shrnuto podtrženo

Na koupi vašeho pojízdného parťáka nespěchejte, buďte trpěliví, přeci jen v něm budete trávit spoustu času a ujedete s ním tisíce kilometrů. Udělejte si průzkum abyste zjistili, co od svého nového auta očekáváte a kolik jste za něj ochotni zaplatit.

4. krok – založit si bankovní účet a IRD číslo

Právě tohoto kroku jsem se bála nejvíc. O to více jsem byla překvapená, jak jednoduchý a rychlý celý proces ve skutečnosti byl.

Abyste mohli na Zélandu pracovat neobejdete se bez bankovního účtu a IRD čísla. Mezi nabízenými službami jednotlivých bank nejsou velké rozdíly, takže je v podstatě jedno jakou si zvolíte. Na výběr máte hned z několika možností –  ANZ Bank, ASB, BNZ, KiwiBank a Westpac. My jsme si vybrali ANZ.

Jakmile budete mít vybranou banku, vyhledejte si nejbližší pobočku, kde vám sjednají schůzku. Na zařízení účtu je nutné předložit tzv. proof of address, pracovní víza a pas. Ostatní vám již zařídí pracovníci v bance.

Jak sehnat proof of address

Proof of address nám bez problému vystavil majitel našeho ubytování přes Airbnb, což je pravděpodobně nejschůdnější cesta. Na mnohých hostelech toto potvrzení nechtějí vystavit, nebo ho chtějí zaplatit. V tom případě obejděte pár dalších hostelů a určitě narazíte na někoho, kdo vám potřebný dokument napíše. Dokument musí být v tištěné formě, kde majitel svým podpisem dokládá, že na dané adrese bydlíte. Požádejte ho také o přiložení jakékoliv faktury (telefon, internet, elektřina …), kde je uvedeno jeho jméno a adresa.

Jakmile budete mít bankovní účet, proveďte jakoukoliv transakci, požádejte o výpis z účtu a pak už zbývá jen zažádat o přidělení IRD čísla, jednoduše online. Tím je veškeré papírování za vámi a můžete libovolně pracovat minimálně jeden rok.

Nakupování na Zélandu

Na Nový Zéland jsem přijela připravená očekávat vysoké ceny úplně všeho. O to více jsem byla překvapená, že realita není tak hrozná. Navíc pokud víte, kde nakupovat. Chápu, že pro někoho, kdo pořádně vycestoval poprvé právě sem, se mohou ceny zdát velmi vysoké. Nicméně během mých cest jsem narazila na srovnatelně drahé, dokonce i dražší zboží a služby například i v zemích Evropské unie.

Ušetřit se ovšem hodí vždy, proto vybírejte obchody, které nabízejí nejrůznější slevy, či klubové výhody. Mezi takové supermarkety patří například Park’n Save, Countdown či New World. Zelenina se pak vyplatí kupovat na trzích, v obchodech u cesty, či zaprášených stáncích, kde se zboží prodává přímo od farmářů, anebo ještě levněji v čínských supermarketech. Některé druhy zeleniny jsou zde levnější až o 50 % oproti cenám v běžném supermarketu. Zejména bylinky, saláty, lilek, cibule, ale třeba i další suroviny jako například koření, tofu, kari pasty, nudle a další tradiční asijské ingredience.

Cenově dostupné a výběrem bohaté je i nakupování v místních second hand obchodech. Jedná se o sekáče armády spásy, kde seženete vše od oblečení, přes knížky až po domácí vybavení za pár dolarů.

Bankovní účet si lze zařídit i předem a to ještě z domova. Návštěvě banky se stejně nevyhnete, ale stačí vám proof of address z Čech.

Zřízením novozélandského účtu zároveň ušetříte! Zapomeňte na platby a výběry kartou vaší české banky, která vám dolary „prodává“ za nevýhodný kurz. Existují služby jako TransferWise (pokud požijete tento odkaz, budete mít převod prvních cca 15 000 korun zdarma), které vám za výhodnějších podmínek převedou peníze z účtu českého na ten novozélandský.

Příklad z 5. března 2019 v tabulce níže.

Výběr 1 000 NZD z bankomatucca 16 000 CZK + cca 100 CZK a více vaší bance za výběr + poplatek v lokálním bankomatu (cca 3 NZD)
Platba 1 000 NZD českou kartoucca 16 000 CZK
TransferWise převod CZK na NZD účet (1 000 NZD)15 503 CZK + poplatek (83 CZK převod – peníze do druhého dne, 145 CZK platba kartou – peníze do 4 hodin)

5. krok – vyrazit za dobrodružstvím

Nyní už nezbývá nic jiného než zvednout kotvy, respektive nastartovat vašeho nového parťáka, a vyrazit objevovat zákoutí a krásy Nového Zélandu. A že toho má hodně co nabídnout, tato jedinečná ostrovní země na druhém konci světa.

6. krok – sehnat si práci

Účelně jsem shánění práce dala jako poslední bod. Prioritou je pro mě Zéland procestovat, bloudit po horských stezkách, naučit se surfovat a užívat života na čtyřech kolech. A během této cesty zakotvit na pár týdnů, tam, kde se nám bude líbit, posbírat pár jablek, kiwi či hroznů, pomáhat farmářům, nebo dělat cokoliv jiného, co nám přijde pod ruku.

Možností je opravdu spousta a to v každém ročním období! Stačí oslovit místní agentury, koukat na FB skupiny nebo jednoduše obepsat či objet místní farmy a sady dle sezóny a sklizně. Pokud máte zkušenosti i v pohostinství, ve větších městech čeká také spousta pracovních míst.

Přeji vám nezapomenutelné chvíle na Novém Zélandu a šťastnou ruku při výběru dopravního prostředku.

Postupně budou přibývat další příběhy, rady a praktické informace z naší cesty Novým Zélandem. A jelikož hladovět v plánu nemáme, můžete se těšit i na spoustu nových receptů, které si můžete uvařit jak v teple domova, tak i na plynovém vařiči, kdekoliv na světě. Pokud nechcete aby vám nic z toho uniklo, přihlaste se k odběru novinek ve formuláři níže.

Vaše Neposedná Myška

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *