Planeta Země. Náš jedinečný domov, na kterém máme to štěstí žít, je plný dobrodružství, nových zkušeností, zajímavých známostí a překypuje různorodostí v každém ohledu. Co se pro jednoho jeví jako zcela normální, může být na druhé straně planety bráno jako neslušné či dokonce zakázané. Náš svět jsme si rozdělili hranicemi na 243 zemí, dali jim různá jména, přijali místní zákony, naučili se vlastním jazykům, zvykům, tradicím a kultuře. Jeden život nestačí, abychom prozkoumali každý kout světa a poznali všechno, co naše planeta nabízí. Ale za pokus to určitě stojí!

„Cestování je jediná věc, za kterou utratíte peníze, ale stáváte se bohatšími!“ neznámý cestovatel

Nehodlám tu rozebírat zážitky od mých mladých let, ale ty od doby, kdy jsem se z obyčejného turisty a člena na rodinných dovolených stala samostatným cestovatelem.

Na cestách je mým největším přítelem moje krosna, foťák, chuť poznávat a učit se novému. Nejsem však osamoceným poutníkem, ale vše prožíváme ve dvou – to dobré i to špatné. Žádné plány se nám osvědčily jako ty nejlepší a nejraději jednotlivé zážitky kombinujeme – cestováním autem, stopem, autobusem, lodí, na kole, pešky, spaním ve stanu, v hostelu, u místních na gauči či jídlem v restauraci, nebo ještě lépe v zapadlém pouličním stánku.

Cestování a gastronomie jdou ruku v ruce. Dle mého názoru i zkušeností, vede nejkratší cesta k cizí kultuře přes žaludek, tedy jídlo. A není to bomba, že se můžeme k těm nejkrásnějším zážitkům prokousat a ochutnávat tak místní atmosféru kousek po kousku? Jako vegetariánka se bohužel nikdy neprokoušu úplně, ale o to se většinou postará Standa, který vždy ochutná úplně všechno. Nejsou to tedy pouze nezapomenutelné zážitky, které si z cest odnášíme, ale i recepty plné nových a zajímavých chutí.

Následující články se pro někoho mohou stát inspirací, pro druhého odstrašujícím příkladem a pro jiného zábavnou historkou. Jsou určeny pro každého a zejména pro moji rodinu a kamarády, se kterými nemám dostatek času sdílet všechny mé zážitky.

[pt_view id=“e16e902d86″]

Rychlá a vydatná fazolová polévka

Zbytek rýže od oběda, přezrálé avokádo a pár konzerv ve špajzce rozhodly o dnešní večeři. Pěkně pálivé, po uzené paprice vonící. Fazolová polévka je tak další receptem do série jednohrncovek – naše tolik oblíbená jídla během cestování na čtyřech kolech. Fazole mají spoustu benefitů pro naše tělo, o kterých jsem se již okrajově zmínila ve…

Nudlový salát s „peanut butter“ tofu

Kořeněné chuti studených nudlových salátů jsem naprosto propadla během našeho cestovaní po Vietnamu. Pokaždé se jednalo o dokonalou kombinaci křupavé zeleniny, svěžích bylinek a zajímavého dresinku. A tak jsem během uplynulých let zkoušela vlastní kombinace. Jednoznačně mojí nejoblíbenější jsou saláty s arašídovým máslem – to buď používám na přípravu marinády na tofu, nebo na kořeněný…

Indická placka plněná kořenovou zeleninou a červenou čočkou

Během putování po té naší krásné planetě jsem ochutnala desítky nejrůznějších placek – všemožných tvarů a příchutí a na plné čáře rozhodně vedou ty mexické a indické. Dnešní recept je o kořeněné indické plněné placce paratha. Jedná se o jednoduchou moučnou placku, tradičně připravovanou s přepuštěným máslem ghí, ale jelikož mléčné výrobky z mého jídelníčku téměř zmizely,…

Taupo a jeho okolí – top místa a zážitky

Další nádherný novozélandský region jsme bohužel navštívili krátce, ale i tak se nám zaryl hluboko pod kůži a vysloužil si mnohá wáááááu. Využili jsme hluché období na sběru kiwi a vydali se směrem do Centrální plošiny – do kraje sopečných unikátů, největšího novozélandského jezera, horkých termálů a adrenalinových sportů. Bezesporu největším lákadlem je jednodenní trek…

Asijské houstičky bao s kořeněným tofu a ananasovým salátem

Měkoučké, vláčné a po kokosu voňavé. Přesně takové jsou asijské houstičky bao, tradičně plněné kořeněným masem a čerstvou zeleninou. Ovšem při plnění se fantazii meze nekladou. A tak jsem si i já vymyslela tu svou – kořeněným tofu se svěžím nasládlým ananasovým salátem plněnou. Využila jsem tak pořádné kuchyně a po delší době vařila něco…

Smoothie bowl – aneb super miska plná dobrot

Během cestování jsem se naučila uskromnit v mnoha ohledech, ale nikdy jsem si neodepřela ranní misku plnou lahodného smoothie. Takovou tu barevnou, plnou šťavnatého ovoce a křupavých oříšků. Do krémového smoothie jsme se zamilovali natolik, že tyčový mixér vždy tvořil povinnou výbavu v kufru, když jsme jezdili pracovně do Středomoří. Přeci jen půlroku je dlouhá…

Vydatná bramborová tortilla

Nejedná se o moučnou placku, jak si mnozí můžou myslet, ale o jakousi vaječnou omeletu s bramborem původem ze Španělska. Na blogu už jsem sdílela pár inspirací a tady je další. Tentokrát uvařená v naší Vanilce během cestování po západním pobřeží Jižního ostrova Nového Zélandu. To vám ale bylo nádherné místo. Moji kuchyň obklopoval majestátní…

Třešňový džem provoněný citrusy

Vánoce mám spojené s nejrůznějšími tradicemi, ale nikdy by mě nenapadlo, že po Zélandu to budou i třešně. Ty se totiž během prosince sbírají ve velkém. I my se do třešňového šílenství zapojili a jeden rodinný sad pomáháme sklízet. Marmeláda nebo džem? Se vstupem Česka do Evropské unie už dávno neplatí pojem marmeláda jakožto univerzální…

Vaření v naší pojízdné kuchyni

Nedostatek prostoru, málo nádobí, rychle se měnící počasí, otravný hmyz a hladová novozélandská fauna (včetně Standy). Ale přesto všechno, jak já to vaření v naší Vanilce miluju. Ona je to vlastně moje první, vlastní kuchyň, a to dokonce pojízdná! A nejspíš právě proto jsem si ji zamilovala ze všech nejvíc! U vaření se tak můžu…

Ovesné vločky s arašídovým máslem a zkaramelizovaným banánem

Ovesné vločky mají v naší dodávce čestné místo. Nabízejí tolik možností, kde je lze uplatnit – od ovesných kaší, přes ranní smoothie, po zeleninové placičky. Navíc jsou plné vitaminů, antioxidantů a komplexních sacharidů, což z nich činí skvělý zdroj energie. Ranní misku vloček jsem na Zélandu dělala už hodněkrát a tak nějak jsme si zamilovali…