Zastávám názor, že zdravý životní styl určitě neznamená hodinové trápení v posilovně, dodržování diety a odříkání všeho, co nám přináší radost a požitek! Mnohem důležitější než to, jaké potraviny si vybírám, v kolik chodím spát nebo zda jsem uběhla dost kilometrů, je pro mě důležitá životní rovnováha. Miluju pizzu všechno spojené s pečivem a mlsání. To mi žádná dieta prostě zakázat nemůže, stejně tak jako alkoholové dýchánky s kamarády a společné večery s tou mojí polovičkou a (nejednou) lahví, která nás vždy promění ve zpěváky. Občas mám chuť se pořádně přecpat, někdy si moje tělo řekne o několikadenní půst. Baterky dobíjím jógou a nebo jakoukoliv outdoorovou aktivitou, ale i celodenním válením v posteli. Jedině tak cítím, že opravdu žiju!

To je moje klikatá cesta ke spokojenosti – uždibovat od každého kousek a i když bych si někdy přála trochu té rutiny, moje divoké srdce a stále se měnící životní prostředí do toho zkrátka nezapadá.

Ani Pinďa to už nežere

Když mi bylo asi deset (už si to přesně ani nedokážu vybavit), rozhodla jsem se přestat jíst maso. Odjakživa jsem milovala zvířata, ale na lásku nebylo na naší babiččině farmě místo. Co víkend, se konala zabíjačka a skoro pokaždé se jedl králík. Vždycky se mi vybaví scéna z filmu Slunce, seno, jahody s hláškou: „Ani Pinďa to už nežere.“

Bezmasá strava pro mě není dietou. Je to můj životní styl, kterým dávám najevo lásku k druhým tvorům a naší jedinečné planetě. Od malička jsem bojovala s tvrzením, že bez masa umřu, a že bez masa vlastně nemám co jíst a je to nuda. Já se ale rozhodla jim ukázat pravý opak (karty se ovšem obrátily a tito lidé, ke mě nyní chodí pro inspiraci).

Moje záliba ve vaření tak sice začala jako pouhá povinnost uvařit si bezmasé jídlo, ovšem postupem času během cestování po nejrůznějších krajinách, se proměnila v začátek mé kulinářské cesty za chutěmi celého světa.

Většinou vařím ve spartánských podmínkách, ale paradoxně ty nejlepší recepty a vychytávky vznikly v kuchyňce, kam se stěží vešel sporák a linku mnohdy nahrazovala pračka, takže při režimu ždímání stačilo nůž držet v ruce. Šuplíky vždy ukrývaly nejrůznější nástroje, zaručeně pokaždé to byl tupý nůž, ale málokdy jsem našla potřebné kuchyňské vybavení. Kuchyň jsem ovšem sdílela s místními, což je zaručeně ten nejlepší nástroj, na který narazíte zřídkakdy. Nikdy nezapomenu na vaření s Masajem v Tanzanii, Muslimkou v Indii, Turky u Syrských hranic, Vietnamkou v Asii, s potomky Májů v Guatemale, Australanem v Karibiku a nespočtem dalších cestovatelů, kteří přijeli objevovat nejenom krásy dané země, ale ochutnávat místní speciality a podělit se o ty vlastní.

Věřím, že s trochou odhodlání a pozitivního přístupu, dokáže i začátečník (bez pořádné kuchyně) vyčarovat spoustu zajímavých a originálních bezmasých jídel, které si oblíbíte nejen vy, ale brzy vám na ně bude chodit i celá vaše rodina.

[pt_view id=“d3ec1b0upr“]

Lilkový burger

Zatím co se Standou šplháme po zasněžených vrcholcích Jižních Alp, v Česku vrcholí grilovací sezóna. Je tak na čase oprášit jeden z mých starších, téměř zapomenutých receptů na tohohle fešáka. To vám byl tehdy ale nádherný, sluncem zalitý víkend tady u protinožců. Cestou po objevování krás jižního ostrova jsme zakotvili v kouzelném novozélandském městečku Dunedin.…

Čokoládový koláč s červenou řepou

Pečení vždy patřilo mezi moje oblíbené činnosti, protože té sladké vůni linoucí se z trouby a následné pohodičce s odpolední kávou a zákuskem, se prostě nic nevyrovná. Během karantény tak běžela naše trouba téměř nonstop. Ovšem nebyla jsem to pouze já, ale i naši spolubydlící, kteří se ujali role šéfkuchaře, a každý den jsme tak…

Rychlá a vydatná fazolová polévka

Zbytek rýže od oběda, přezrálé avokádo a pár konzerv ve špajzce rozhodly o dnešní večeři. Pěkně pálivé, po uzené paprice vonící. Fazolová polévka je tak další receptem do série jednohrncovek – naše tolik oblíbená jídla během cestování na čtyřech kolech. Fazole mají spoustu benefitů pro naše tělo, o kterých jsem se již okrajově zmínila ve…

Marinovaný lilek s luštěninovou kaší

Naše cestování v dodávce dalo vzniknout mnohým receptům a jedním takovým evergreenem jsou i luštěninové kaše. Pěkně teplé, po koření vonící. Další nepostradatelnou surovinou v naší dodávce jsou tedy i luštěniny v konzervě, abych je mohla pokaždé připravit za pár minut. Luštěniny nejradši kombinuju s dostupnou, sezónní zeleninou jako v dnešním případě s vařenou kořenovou…

Opečený banán na kokosovém oleji provoněný skořicí

Dnešní recept je určený pro všechny milovníky sladkých snídaní. Je to jednoduchá rychlovka, kterou jsem si oblíbila během našeho života v dodávce. Bez pořádné špajzky mi navíc banány černaly před očima a tak jsem začala hledat recepty, kde bych mohla uplatnit i ty nejčernější. Přesně takové jsou báječné například do smoothie, pečení všeho druhu, anebo…

Nudlový salát s „peanut butter“ tofu

Kořeněné chuti studených nudlových salátů jsem naprosto propadla během našeho cestovaní po Vietnamu. Pokaždé se jednalo o dokonalou kombinaci křupavé zeleniny, svěžích bylinek a zajímavého dresinku. A tak jsem během uplynulých let zkoušela vlastní kombinace. Jednoznačně mojí nejoblíbenější jsou saláty s arašídovým máslem – to buď používám na přípravu marinády na tofu, nebo na kořeněný…

Indická placka plněná kořenovou zeleninou a červenou čočkou

Během putování po té naší krásné planetě jsem ochutnala desítky nejrůznějších placek – všemožných tvarů a příchutí a na plné čáře rozhodně vedou ty mexické a indické. Dnešní recept je o kořeněné indické plněné placce paratha. Jedná se o jednoduchou moučnou placku, tradičně připravovanou s přepuštěným máslem ghí, ale jelikož mléčné výrobky z mého jídelníčku téměř zmizely,…

Mexická smažená rýže

Během cestování v dodávce jsme si zamilovali mnohá jídla a smažená rýže je jednoznačně jedním z nich. Člověk tak zužitkuje zbytek uvařené rýže z oběda a výsledný efekt může obměňovat podle dostupných surovin a nálady – mexická, italská či asijská, všechny chutnají báječně! Popravdě, pokaždé když vařím rýži, přihodím o hrnek navíc. Nejenom že to…